ایران نیوز 24: فولاد هرمزگان با توسعه های جدید خود به دنبال افزایش تولید و فروش است و تلاش می کند با تعریف پروژه ای همچون مدول سوم آهن اسفنجی توان تولیدی را افزایش و مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کند.

عملیات احداث مدول سوم تولید آهن اسفنجی به ظرفیت ۹۰۰ هزار تن در سال به همراه ۲ پروژه دیگر در فولاد هرمزگان با سرمایه گذاری ۴۵۰۰۰ میلیارد ریال آغاز شد.افزایش تولید آهن اسفنجی در مجموعه فولاد هرمزگان نقش کلیدی در اجرای اهداف این مجموعه دارد. این مجموعه برای سال جاری تولید ۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تن آهن اسفنجی را در دستور کار قرار داده است که ۷۰ هزار تن بیشتر از ظرفیت اسمی فولاد هرمزگان است.

اما این تلاش ها نشان از چه چیزی در فولاد هرمزگان است؟ فولاد هرمزگان برای تحقق تبدیل شدن به یکی از قطب های فولادی کشور نیازمند رفع دغدغه تامین مواد اولیه است. موضوعی که امروز بسیاری از فولاد سازان را در پی تکمیل زنجیره ارزش در واحدهای معدنی، درگیر کرده است. این اتفاق باعث شده تا فولادسازان نیز یک به یک به حلقه های بعد از خود رفته و این نگرانی را برطرف کنند.فولادهرمزگان نیز با اجرای این پروژه به دنبال افزایش تولید درحلقه های بعدی خود است. اما اهمیت این موضوع در چیست؟ بدون شک فولاد هرمزگان در کنار ثبت رکوردهای متفاوت تولید در سال جاری و همچنین اجرای این پروژه تلاش بر آن دارد تا توان و تخصصی درون سازمانی خود را به رخ کشد.

درواقع فولاد هرمزگان با تکیه بر توان و تخصص داخلی خود که منشا آن به توجه به واحد تحقیق و توسعه می رسد، توانسته اهداف پیش بینی شده در برنامه پیش روی خود را محقق کند. بدون شک بخشی از عوامل افزایش کمی و کیفی تولید مربوط به اقدامات درون سازمانی و بخشی دیگر مربوط به عوامل برون سازمانی می شود که عمدتا در حیطه وظایف وزارت صمت در قبال فولادی ها قرار می گیرد.از سویی دیگر افزایش تولید در فولاد هرمزگان علاوه بر تامین نیاز داخلی، با توجه به نزدیکی این مجموعه به بازارهای صادراتی، از اهمیت بیشتری برخوردار است. افزایش تولید می تواند سهم صادراتی این مجموعه را بیشتر کند.

ادامه این برنامه، درآمدهای ارزی را افزایش می دهد که در نهایت می توان شاهد وضعیت بهتری در بورس برای «هرمز» بود. به هر حال در میان شرکت های حاضر در بورس، شرکت های صادراتی از وضعیت بهتری برخوردار بوده و استقبال سهامداران از آنها بیشتر خواهد بود.اما در آن سوی ماجرا بهره برداری از چنین توانی نیازمند حمایت هایی از سوی دولت خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی که تامین گاز و برق برای مجموعه های فولادی از جمله فولاد هرمزگان از سوی دولت انجام نگیرد، سرمایه گذاری های صورت گرفته از توجیه اقتصادی خارج می شود و این یعنی از بین بردن فرصت های اقتصادی که می تواند افزایش درآمد ارزی و اشتغالزایی بیشتر به همراه داشته باشد. فولاد هرمزگان با استفاده از دانش و نیروی تخصصی توان خود را به دولت ثابت کرده است که آماده توسعه هرچه بیشتر است اما در این بین عوامل برون سازمانی موثر می تواند بهره برداری از این توان را تعیین کند.