ایران نیوز 24: مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص اجرایی شدن پروژه استراتژیک گوره به جاسک با تاکید بر ضرورت اعتماد به توان داخلی گفت: طرف‌های خارجی به دلیل تحریم‌ها، تحویل ورق‌های مورد نیاز شرکت نفت برای اجرای پروژه انتقال نفت از گوره به جاسک خودداری کردند اما شرکت فولاد مبارکه اسلب مخصوص انتقال گاز ترش را از سال 98 تولید و هم‌اکنون نیز با افتخار می‌تواند صادرکننده این محصول باشد تا بار دیگر بی‌اثر بودن تحریم‌ها که نتیجه خودکفایی و استقلال کشور است را نشان دهد.

حمید رضا عظیمیان افزود: وقتی برای اولین بار همکارانمان از شرکت نفت برای تأمین اسلب مخصوص انتقال گاز ترش به ما مراجعه کردند، ایده و طرح مسئله اولیه و به بیان دیگر مسئله موجود را مطرح کردند.وی خاطرنشان کرد: پس از آن جلساتی در سطوح مختلف تشکیل شده و بعد از ایجاد یک اراده جمعی و قطعی برای تولید تختال مورد نیاز این پروژه در فولاد مبارکه برای اولین بار و در یک همکاری گروهی و دست جمعی میان کارشناسان فولاد مبارکه و وزارت نفت، اسلب گاز ترش در سال ۹۸ در شرکت فولاد مبارکه تولید شد.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در آیین بهره‌برداری از خط لوله و پایانه نفتی انتقال نفت گوره-جاسک اظهار کرد: عملیات صادرات نفت خام از سواحل مکران در دریای عمان آغاز می شود. ایجاد این پایانه صادراتی نفت خام در منطقه مکران در سال های اولیه دهه ۶۰ و اوج جنگ تحمیلی مطرح شد. بر همین اساس خط لوله ای به نام محرم راه اندازی شد که با پایان جنگ رها گردید و بخشی از این خط به قطر ۵۶ اینچ و طول ۲۲۰ کیلومتر در استان بوشهر به انتقال آب به مناطق ساحلی اختصاص یافت.

وی ادامه داد: در جریان سفر سال ۹۹ رئیس جمهور به استان هرمزگان با ایشان اجرای این طرح جنبه حدی گرفت و پس از بررسی های کارشناسی شده موضوع و توجیهات اقتصادی، فنی و زیست محیطی، این طرح با اعتباری نزدیک به ۲ میلیارد دلار در شورای اقتصاد تصویب و ابلاغ شد.  وی افزود: فرایند ساخت و تامین تجهیزات این پروژه مهم ملی از سال ۹۷ آغاز و عملیات لوله گذاری این آن در تیرماه سال ۹۹ با دستور رئیس جمهور شروع شد. این خط لوله با قطر ۴۲  اینچ (۱۰۶) و طول ۱۰۰۰ کیلومتر اجرا شده که نفت خام سنگین و نیمه سنگین ایران را  از منطقه گوره در استان بوشهر به بندر جاسک در استان هرمزگان منتقل می کند که امیدوارم این طرح به عنوان مهمترین طرح پایه‌ای، زمینه‌ساز توسعه اقتصادی منطقه مکران باشد و پس از سالها این کار کلید توسعه این مکان را به جریان اندازد.