ایران نیوز 24: سایت "میدل ایست آی" با انتشار گزارشی مدعی شده که دلیل عقب‌نشینی گروه‌های شبه نظامی عراقی از موضع اولیه هشدارآمیز خود نسبت به حمله احتمالی طالبان به شیعیان افغان توافقی است که در دوره سردار شهید سلیمانی با طالبان به عمل آمده بود.

این سایت می‌نویسد: “سیاستمداران و روحانیون عراقی به “میدل ایست آی” می‌گویند ایران به شبه‌نظامیان شیعه عراقی دستور داده که هیچ نقشی در افغانستان ایفا نکنند و نباید به هیچ وجه به هر بهانه‌ای دخالت کنند.فرمانده ارشد عراقی که نخواسته نام‌اش فاش شود به “میدل ایست ای” می‌گوید از دید ایران مسئله افغانستان راه‌حل نظامی ندارد. نبرد شکست خورده و اعزام نیرو‌های مسلح شیعه به افغانستان از دید تهران به معنای نابودی جمعیت شیعه در افغانستان است”.

این سایت در ادامه می‌افزاید: “طالبان به طور سنتی دشمن ایران و شیعیان بوده است. در طول سال‌های اخیر اما وضعیت تغییر کرده و ایران اکنون قصد ندارد توافق‌های سخت و طولانی‌مدت خود با طالبان را نقض کند به خصوص آنکه اکنون این گروه افراطی کنترل کاملی بر افغانستان دارد.هنوز نیت واقعی طالبان نسبت به شیعیان افغانستان مشخص نیست اما ایران به متحدان شیعه خود در منطقه این پیام را داده که دستکم آزار‌های سال‌های گذشته در وضعیت فعلی تکرار نخواهد شد.

منابعی آگاه در عراق به “میدل ایست آی” می‌گویند طالبان در سال ۲۰۱۵ میلادی به ژنرال سلیمانی اطمینان دادند که از اقلیت شیعه محافظت خواهند کرد. در مقابل، تهران نیز وعده داده که بازگشت تیپ فاطمیون افغان به افغانستان را متوقف خواهد کرد.”میدل ایست آی” به نقل از فرماندهان عراقی شیعه مدعی شده که آنان در سال ۲۰۱۵ میلادی همراه با سردار شهید سلیمانی از افغانستان بازدید کرده و چندین توافق را با رهبران طالبان امضا کردند که مهم‌ترین آن شامل جلوگیری از قاچاق مواد مخدر به خلیج فارس از طریق ایران، افرایش سطح اقدام علیه نیرو‌های امریکایی در افغانستان و توقف کامل حملات علیه افغان‌های شیعه و جلوگیری از ایجاد پایگاه‌های نظامی امریکا در نزدیکی مرز ایران بود.

“میدل ایست آی” به نقل از منابعی در ایران می‌نویسد: “اکثریت طالبان صوفی هستند و مشکل ایدئولوژیکی با شیعیان ندارند و تلاش می‌کنند نشان دهند که داعشی‌ها افراد افراطی هستند. این افراد با ژنرال سلیمانی توافق کرده بودند. مشکل از طالبان سلفی است که به القاعده و داعش پیوستند و مسئول حملات سال‌های اخیر علیه شیعیان بوده‌اند”.یک فرمانده شیعه عراقی به “میدل ایست آی” می‌گوید گروه‌های شبه نظامی شیعه در عراق پیام ایران را دریافت کرده و آن را درک کردند. اکنون همه باید آرام باشیم و منتظر بمانیم. یکی از مقام‌های کمیته ارشاد طالبان در ولایت هرات نیز تاکید کرده که طالبان تایید کرده که مقام‌های ایرانی به آن گروه اطمینان داده‌اند که در صورت آزار و اذیت نرساندن طالبان به شیعیان افغانستان، شبه نظامیان شیعه عراقی به طالبان کاری نخواهند داشت.