تسلط برزبان بین الملل، موضع حقوقدانان ایرانی را در مجامع بین المللی مستحکم تر می کند
تسلط برزبان بین الملل، موضع حقوقدانان ایرانی را در مجامع بین المللی مستحکم تر می کند
ایران نیوز 24: نخستین جلسه بررسي راهكار چگونگي نشست سمينارهاي تخصصي مرتبط با حقوق بين الملل در مركز علمي كاربردي کانون وکلای دادگستری مرکز باحضور دکتر محمد جواد ظریف و برخی از اساتید این رشته برگزار شد.

دکتر محمدجوادظریف در این جلسه گفت: وکلای ایرانی در حوزه حقوق بین الملل می توانند خیلی قوی تر عمل کنند و راه رسیدن به آن  تسلط بیشتر بر زبان بین المللی و متون حقوقی بین المللي است.وی افزود: در حوزه بین الملل دو موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اول مشاوره و سپس دفاع. که وکلای حوزه بین الملل اگر بتوانند در زمینه مشاوره، عملکرد متناسبی داشته باشند  از موارد تشکیل پرونده و حضور جهت  دفاع در محاکم  کاسته خواهد شد. نگرانی آنجاست که در زمینه حقوق بین الملل مشاوره غلط به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی داده شود که نهایتا مشکل ساز خواهد شد.
دکتر ظریف خاطرنشان کرد یادگیری فن مذاکره با طرف اختلاف و دعوا خیلی مهم است. وکلای ما باید در جریان تحولات حقوق بین الملل باشند و آنرا پیگیری کنند. و اگر حقوقدانان ایرانی نسبت به تحولات حقوق بین الملل حساس و آشنا  نباشند ،و موارد حقوقی در حوزه بین الملل را به خوبی نشناسند نمیتوانند به کمک نیازمندان حقوقی بشتابند بنابر این  شرکتهای ایرانی سرشان کلاه خواهد رفت.

در ادامه  هوشنگ پوربابایی سرپرست مرکز علمی کانون وکلا دادگستری مرکز ضمن تشکر از حضور دکتر ظریف در دانشکده گفتند؛ما برای تخصصی کردن،  دپارتمان  حقوق خصوصی و حقوق جزا را در زمینه وکالت تخصصی با حضور اساتید محترم  قبلا راه اندازی کرده ایم. اما در خصوص تشکیل دپارتمان تخصصی حقوق بین الملل از جناب دکتر ظریف و سایر اساتید محترم این رشته دعوت کرده و درخواست  همکاری علمی نیز  داریم .همچنین در سایر دپارتمانها هم برنامه هایی داریم که انشالله بزودی در این زمینه فعالیت خواهیم کرد .
وی همچنین گفت ؛هدف از تشکیل چنین دپارتمانهایی، برگزاری دوره های تخصصی وکالت است که در کشور ما و حتی در کشورهای همسایه برای اولین بار اتفاق می افتد و امید داریم بتوانیم خدمتی به جامعه حقوقی کرده باشیم. در ادامه  دکتر روحانی نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز نیز یادآور شدند وکلایی که دارای تخصص در امور بین الملل هستند بعلت عدم تبيين اهميت تخصص آنها در نزد صاحبان صنايع و عدم احساس نياز به تخصص آنها توسط تجار بين لمللي ايراني متاسفانه در امور بین الملل فعال نیستند و بیشتر در پرونده های داخلی و امور خانواده فعالیت می کنند‌.

در پایان دکتراشرافی از اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: دانش حضور حقوق دانان ایرانی درمجامع و محاکم بین المللی تاكنون عمدتا براساس مطالعات و تجربیات شخصی بوده است اگرچه بسياري از آنان در رتق و فتق پرونده هاي ارجاعي خوب عمل كرده اند اما يقينا ورود مركز علمي كاربردي كانون وکلا در برگزاري كارگاهها و سمينارهاي مرتبط با حقوق بين الملل می تواند وکلای متخصصی را در زمینه حقوق بین الملل آموزش دهد که بتوانند در عرصه بین الملل از حقوق مردم ایران دفاع شایسته بعمل آورند.