ایران نیوز 24: منازعه میان ایران و اسرائیل در منطقه خلیج فارس عرصه نسبتا تازه‌ای از تنش بین دو طرف را ایجاد می‌کند که افزون بر عرصه‌های دیگر نزاع میان آن دو خواهد بود.

نشریه عرب زبان “الخلیج آنلاین” در گزارشی تحلیلی پیرامون تبدیل شدن بحرین به عرصه نزاع میان ایران و اسرائیل می‌نویسد: “از زمان ورود امارات و بحرین به روند توافق بر سر عادی‌سازی رابطه با اسرائیل، ایران بر شدت شعار‌های آتشین خود علیه اسرائیل افزوده است.الخلیج آنلاین افزوده است: قابل پیش‌بینی بود که موضوع افتتاح سفارت اسرائیل در منامه و بازدید “یائیر لاپید” وزیر خارجه اسرائیل از ناوگان نظامی امریکا در بحرین باعث عصبانیت ایران شود. آیا لفاظی میان ایران و اسرائیل باعث تبدیل شدن منامه به نقطه‌ای تازه در نزاع میان آن دو خواهد شد و یا صرفا مسئله‌ای گذرا در درگیری عمده میان آن دو خواهد بود؟

سفر لاپید به بحرین در اصل دیپلماتیک بود اما تحت الشعاع نمایش نظامی قرار گرفت که بارزترین آن حضورش بر روی ناو ناوگان پنجم امریکا در بحرین بود که به نظر می‌رسید او با این کار قصد داشت پیام آشکاری را به ایران ارسال کند این که اسرائیل به مرز‌های ایران نزدیک شده است.

“مصطفی الصواف” تحلیلگر سایسی معتقد است که اسرائیل به دنبال عادی‌سازی روابط خود با بحرین و تبدیل بحرین و امارت به محلی برای جاسوسی از ایران و انجام فعالیت‌های اطلاعاتی علیه آن کشور است.گام بعدی اسرائیل از دید او تقویت همکاری‌های اقتصادی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بحرین و استفاده از آن برای منافع اسرائیل است.او در مورد جنبه‌های نظامی احتمالی استفاده اسرائیل از بحرین این کار را دشوار دانسته و معتقد است بحرین کشوری کوچک است و برای رویارویی نظامی میان ایران و اسرائیل نقطه‌ای مناسب نیست. البته او اشاره می‌کند اگر هرگونه اقدام نظامی یا غیرنظامی از خاک بحرین علیه ایران صورت گیرد تهران علیه منافع بحرین چه در دریا و چه در داخل آن کشور اقدام خواهد کرد.