ایران نیوز 24: معاون اقتصادی رییس‌جمهور با هشدار نسبت با عواقب رشد نقدینگی در کشور، توجه و رشد صنایع از جمله صنعت پتروشیمی را عاملی مهم برای هدایت صحیح نقدینگی در کشور، افزایش تولید ناخالص داخلی و جلوگیری از سفته‌بازی عنوان کرد و گفت: باید به فعالان و حامیان صنعت پتروشیمی، مدال شکست تحریم‌های اقتصادی را بدهیم.

به گزارش ستاد خبری سومین همایش و نمایشگاه حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، محسن رضایی در نشست تخصصی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس در این رویداد با موضوع تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌های پتروشیمی، گفت: این مسیری که شما می‌روید در راستای منویات رهبر انقلاب است، موضوع پیشرفت از حلقه‌های مفقوده کشور ما است و بیش از ۱۵۰ سال است که مصلحین ایران از جمله امیرکبیر و سید جمال الدین اسدآبادی تا امروز، ملت ایران به دنبال آن بوده تا مجد و عظمت خودش را در همه ابعاد زندگی پیدا کند.معاون اقتصادی ربیس جمهور پیشرفت به دو مدل و دو الگوی پیشرفت، یکی در شرق یعنی آسیا، ژاپن و کره و دیگری در غرب یعنی فرانسه انگلیس و امریکا اشاره کرد و گفت: در غرب سه قرن طول کشیده که پیشرفت حاصل شده و در شرق چند دهه صورت گرفته که پیشرفت حاصل شود. می‌توان راه سه چهار قرن را برای پیشرفت انتخاب کرد و یا اینکه راه چند دهه را انتخاب کرد.
رضایی تصریح کرد: تجربه امروز کشور ما این است که در صحبت، سیاست و برنامه‌نویسی مانند شرقی‌ها عمل می‌کنیم. حرف‌های بسیار مهم و اساسی می‌زنیم و سیاست‌های بزرگ و برنامه‌های بزرگ می‌نویسیم اما در عمل لاک پشتی و مورچه‌وار حرکت می‌کنیم، شبیه اتفاقی که در غرب افتاده یعنی سعی و خطا و نوسان و پیشرفت جزو مواردی است که باید چاره اندیشی کرد. ی با اشاره به سابقه تاریخی تلاش‌ها برای پیشرفت در کشور گفت: از صد سال پیش اولین ذهنیتی که شکل گرفت این بود که باید پروژه‌های بزرگ درست شود. همه فکر می‌کردند اگر سد و اتوبان بزرگ ایجاد شود، پیشرفت می‌کنیم. تا یکی دو دهه بعد از انقلاب به سمت بنگاه سازی حرکت کردند. اگر این گونه بخواهیم جلو برویم، مسیر طولانی در پیش داریم.
رضایی تصریح کرد: برای شتاب دادن به توسعه کشور باید از صنعت شروع کنیم. صنعتی که در داخل، بازار آن وجود دارد. یک بحث جدی در اقتصاد داریم. من معتقدم بازار بخشی از صنعت است. بحث زنجیره ارزش که سه چهار سال اتفاق افتاده بخشی از صنعت است. زنجیره تامین مالی بخشی از صنعت است. ما باید صنعت بسازیم‎، یعنی صنعت پتروشیمی. اینطور نیست که هر کشوری ۲۰۰ تا ۳۰۰ صنعت درست کند. مگر می‌توان منابع محدودی را به در و دیوار بزنیم و به صورت سعی و خطا تلاش کنیم منابع مالی ایجاد کنیم؟ پیشرفت با فشارهای سیاسی و اقتصادی به دست نمی‌آید چرا که دارای منطق است. صنعت‌سازی مهمترین مسئله‌ای است که می‌تواند پیشرفت ما را شتاب دهد.
وی تصریح کرد: صنعت پتروشیمی از منابع گازی و نفتی گرفته تاصنایع متوسط و پایین دست و بازاریابی و برندینگ صنعت و محصولات را باید جدی بگیریم. هر صنعت یک چشمه و خط مقدم دارد،چشمه صنعت، علم و فناوری و تکنولوژی و دانش بنیان بودن است که مثل چشمه می‌جوشد که تبدیل به خط مقدم، یعنی تجارت شود. از فناوری تا تجارت باید به طور جدی در صنعت پتروشیمی شکل بگیرد. رضایی با اشاره به تلاش‌های فراوان صورت گرفته برای ایجاد و توسعه صنعت پتروشیمی در ایران، اظهار داشت:صنعت پتروشیمی خدمت بزرگی به شکستن تحریم‌های اقتصادی کرده است. باید به کسانی که در پتروشیمی بودند، چه بالادست چه بخش‌های مختلف چه بانک‌هایی که پتروشیمی را حمایت کردند، باید به آن‌ها مدال شکست تحریم‌های اقتصادی را بدهیم.
وی افزود: نکته مهم اینجاست که در صنعت پتروشیمی، اصل زحمت را ما می‌کشیم اما محصول ما به کره و آلمان و دیگر کشورها می‌رود و در صنایع پایین دستی به محصولاتی تبدیل می‌شود که با چند برابر قیمت محصول نخست فروخته شده آن را می‌خریم.وی تاکید کرد: از بانک‌ها می‌خواهیم روی مسئله صنعت پتروشیمی توجه جدی‌تر کنند. قبول داریم بانک‌ها نیاز به کمک دارند و باید بازسازی شوند. اصلاحات در نظام بانکی، جزو اولویت‌های کشور است؛ اما نباید به خاطر اینکه سود بیشتری در بخش سفته بازانه است، پول به آنجا برود. باید کمک کنیم ناترازی بانک‌ها حل شود. مسئله اصلی پیشرفت کشور است.
رضایی با بیان اینکه «نقدینگی باید هدایت شود»، گفت: امروز‌ ۴۵۰۰ همت نقدینگی داریم که در چهار، پنج سال آینده به ۹۰۰۰ همت می‌رسد. در چهار، پنج سال باید GDP یا تولید ناخالص داخلی را دو برابر کنیم که وضع موجود حفظ شود. اگر تورم را تک رقمی کنیم، تولید ناخالص داخلی باید بیش از صد درصد پیشرفت داشته باشد.وی یادآور شد: اگر صنایع در کشور راه بیفتد، آنقدر پرجاذبه می‌شود که کسی به دنبال سفته بازی در کشور نخواهد رفت. این نقدینگی عظیم وارد فعالیت‌های مولد پرجاذبه و پربازده می‌شود و بنابراین باید تلاش کنیم و صنایع کشور را جدی بگیریم، یکی از صنایع مهمی که باید روی آن برنامه‌ریزی کنیم صنعت پتروشیمی است.
معاون اقتصادی رییس‌جمهور در پایان با انتقاد از فضاسازی‌های صورت گرفته علیه علی عسکری، گفت: آقای علی عسکری را سال‌هاست می‌شناسم، ایشان به معنای واقعی مهندس است، در صنعت موشک سازی کشور جزو چند نفر نخست کشور بوده و پتروشیمی مسجد سلیمان، سال‌ها پیش با همت ایشان راه افتاد و کارهای متعدد دیگر انجام دادند، ظرفیت‌های ایشان و ارتباطات موثری که دارند کمک خوبی برای این مجموعه خواهد بود.