ایران نیوز 24: المیادین رسانه برون مرزی صدا و سیمای ایران در مطلبی به قلم حسنی محلی نوشت: روابط بین ایران و آذربایجان گهگاه تنشی را به خود می‌بیند که دلیل آن، اتهامات رد و بدل شده بین مسئولان دو کشور و در رأس آن‌ها الهام علی اف و ادعاهای او در جریان انجام رزمایش‌های نظامی ایران در نزدیکی مرز‌های مشترک بود؛ ادعاهایی که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران آن را تکذیب کرده است.

در ادامه این مطلب آمده است: این تنش در جریان جنگ آذربایجان و ارمنستان در سال گذشته نمود یافت، زمانی که براساس اطلاعات، اسرائیل حمایت گسترده‌ای از ارتش اذربایجان کرد و در کنار حمایت ترکیه، ارتش آذربایجان توانست به پیروزی برسد.این پیروزی که تل آویو با فروش پهپاد‌هایی به باکو در آن سهیم بود، دلیل کافی برای هماهنگی بین اذربایجان و اسرائیل شد، همانطور که براساس گزارش‌های روزنامه ها، اسرائیل پایگاه‌های و ایستگاه‌های راداری خود را در نزدیکی مرز‌های ایران برای کنترل تحرکات نظامی ایرانی و رصد موشک‌های آن در صورت شلیک به سمت اسرائیل است، در حالی که شرکت‌های اسرائیلی به دنبال طرح‌های کشاورزی و صنعتی شبیه به نظام شهرک‌های یهودی، در جنوب اذربایجان و در فاصله ۵۰ کیلومتری از مرز‌های ایران هستند.

این مساله تهران را رنجاند، چرا که حضور اسرائیل در اشکال مختلف نظامی و اطلاعاتی در نزدیکی مرز‌های خود را خطری برای امنیت ملی اش می‌داند.در حالی که مسئولان آذربایجانی مورد حمایت ترکیه، به کارشکنی در عبور و مرور قطار‌ها و کامیون‌های ایرانی حامل کالا‌های آذربایجانی و روسی که به سمت ایران می‌روند، تا به ارمنستان برسند، ادامه می‌دهد، الهام علی اف از این مساله ناراحت نیست و به روابط مستحکم خود با تل آویو افتخار می‌کند. عده‌ای از تاجران یهودی تاثیرگذار در باکو، که اصلیت‌های آذربایجانی، اسرائیلی و روسی دارند، نقش مهمی در بهبود روابط بین آذربایجان و اسرائیل در تمام زمینه‌های نظامی و اطلاعاتی داشته اند. این افراد بین تل آویو و آنکارا هم میانجی گری می‌کنند، درست مانند رئیس جمهور اوکراین و رابطه مستحکم او با اسرائیل و لابی‌های یهودی در آمریکا. همانطور که علی اف در یکی از سخنرانی‌های خود به عمق رابطه با اسرائیل اعتراف کرد و تصریح نمود: ۸۰ درصد از روابط بین این دو دولت زیرزمینی و پنهانی است.

تل آویو به این نقش و حضور فعال سیاسی، نظامی، اقتصادی و رسانه‌های خود در آذربایجان کفایت نمی‌کند و در تلاش است نفوذ خود را به منطقه قفقاز برساند، که منطقه‌ای نزدیک به ایران است. طبق اطلاعات موجود، تل آویو در حال تلاش برای ایجاد ایستگاه‌های جاسوسی اسرائیل در گرجستان است، که هدف از آن، کنترل تحرکات نظامی ایران و شنود تماس‌های ایران است، همان مأموریتی که پایگاه کوراجیک آمریکا در جنوب شرق ترکیه دارد و وظیفه اصلی آن، اطلاع رسانی به تل آویو در مورد شلیک موشک‌های ایرانی به سمت اسرائیل است، تا پیش از برخورد آن با هدف، گنبد آهنین اسرائیل فعال شود.

اطلاعات همچنین حاکی از آن است که تلاش‌های اسرائیل و ترکیه در راستای صلح بین آذربایجان و ارمنستان، از این جهت است که بتوانند تشکل تازه‌ای را در منطقه قفقاز ایجاد کنند تا ایران و چه بسا روسیه را هدف بگیرند.به نظر می‌رسد ایجاد پایگاه‌های نظامی ترکیه در اذربایجان و تلاش‌های آنکارا برای بهبود روابط با گرجستان، مخالفت با ادامه الحاق جزیره کریمه به روسیه، برای مسکو ناخوشایند است، بویژه آنکه ترکیه به بهبود روابط نظامی با اوکراین، بلغارستان و رومانی ادامه می‌دهد. در این شرایط، مسکو به دقت تحرکات تل آویو و آنکارا را تحت نظر دارد، چرا که جمهوری‌های آسیای میانه، حیاط خلوت روسیه هستند. باید منتظر تحولات مرحله بعدی و احتمالات سیاست آینده ترکیه پس از نشست اخیر در سوچی باشیم، که همگی این موارد رابطه مستقیم یا غیر مستقیمی با محاسبات اسرائیل در منطقه دارد و هدف اصلی آن، بدون شک ایران است.