ایران نیوز 24: معاون اداره کل بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران گفت: متقاضیان تسهیلات دانش بنیان میتوانند با ثبت نام در سامانه غزال، تسهیلات با نرخ های ترجیحی دریافت کنند.

به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ، ناصر غلامی در وبینار آموزشی تخصصی امور بانکی با بیان آنکه امکان پرداخت این تسهیلات قبل و بعد از صدور کالا فراهم است، درباره چگونگی ارایه این نوع تسهیلات، اضافه کرد: این تسهیلات هم برای آماده کردن و حمل کالای صادراتی ارائه می شود و هم اگر کالا صادر شده و مشتری منتظر برگشت پول باشد، سرمایه در گردش لازم در اختیارش قرار می گیرد.وی درباره خدمات قابل ارایه از سوی بانک توسعه صادرات، گفت: این بانک در بحث خدمات و تسهیلات به مشتریان به عنوان تامین کننده مالی و تسهیل کننده تجارت در حوزه های صادرات و واردات عمل می کند و تامین مالی در حوزه صادرات و پس از آن واردات با کمترین هزینه ممکن در اولویت های سیاستگذاری این بانک قرار دارد.

وی در خصوص محل تامین منابع لازم با هدف حمایت از صادرکنندگان، گفت: تسهیلات این بانک از محل منابع داخلی بر اساس نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار پرداخت می شود.غلامی تاکید کرد: بانک توسعه صادرات ایران خدمات ارزی و ریالی نظیر صدور انواع ضمانت نامه ها، استفاده از ابزارهای پرداخت بین المللی و گشایش اعتبارات اسنادی داخلی، با استفاده از شبکه شعب خود در سراسر کشور و همچنین ظرفیت موجود در شرکت های زیرمجموعه بانک ارایه می کند. وی در پایان متذکر شد: همکاران ما درشعب بانک توسعه صادرات مسلط به آخرین قوانین و مقررات ارزی و ریالی هستند و مشتریان می توانند با مراجعه به شعب بانک مشکلات احتمالی خود را حل و فصل کنند.

* اعطای ۱ هزار۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

بنا بر این گزارش، بانک توسعه صادرات ایران از ابتدا تا پایان شهریور ۱۴۰۰ مبلغ یکهزار و ۷۷۹ میلیارد ریال به شرکتهای دانش بنیان تسهیلات پرداخت کرد.تسهیلات پرداخت شده به شرکتهای دانش بنیان در شش ماه اول سالجاری بیش از ۲ درصد کل تسهیلات اعطایی بانک را به خود اختصاص داده است.

براساس این گزارش رقم تسهیلات بانک توسعه صادرات در پایان سال ۹۹ به این شرکتها دو هزار و ۱۱۷ میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال قبل آن بیش از ۱۴ درصد رشد داشته است. لازم به ذکر است که شرکتهای دانش بنیان در پایان سال ۱۳۹۸ توانستند یکهزار و ۸۵۱ میلیارد ریال از تسهیلات بانک توسعه صادرات را با رشد ۲۲ درصدی نسبت به سال ۹۷ به خود اختصاص دهند. این درحالیست که رقم یاد شده در سال ۹۷، یکهزار و ۵۱۴ میلیارد ریال بود.