ایران نیوز 24: نماینده آمریکا در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین اعلام کرد که واشنگتن آماده لغو تمام تحریم‌های ناسازگار با برجام است.

نماینده آمریکا در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین در صفحه رسمی خود در توئیتر بدون اشاره به خروج یکطرفه و غیرقانونی کشورش از برجام شرط انجام لغو تحریم های ضد ایرانی واشنگتن را ادامه پایبندی تهران به تمام تعهدات در توافق اعلام کرد.نماینده آمریکا در سازمان‌های بین المللی با اینحال اذعان داشت که همه اعضای حاضر در برجام باید واقع بین باشند زیرا فرصت بازگشت به پایبندی کامل به برجام برای همیشه دوام نخواهد داشت.

درحالیکه آمریکا از توافق هسته‌ای با توجه به پایبندی ایران به تمام بندهای آن خارج شد، حالا واشنگتن از تهران خواسته تا “بدون تاخیر و خودداری از تنش بیشتر که فقط ادامه کار را سخت می‌کند به مذاکرات برجامی بازگردد”.در بیانیه نماینده آمریکا در وین آمده است: ایران باید به سمت توافق با اضطرار بیشتر حرکت کند و از آن دوری نجوید.

واشنگتن همچنین از رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و تیم او برای تلاش‌های اخیر در جهت تعامل با ایران بر سر رسیدگی و مسائل نظارتی مرتبط با برجام قدردانی کرد. طبق این بیانیه، ایالات متحده با هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکای خود در حال پیگیری دیپلماسی برای پایبندی متقابل به برنامه جامع اقدام مشترک، دستاورد اصلی دیپلماسی چند جانبه و یک ابزار حیاتی در رفع نگرانی های دیرینه جامعه بین الملل نسبت به برنامه هسته‌ای ایران است.

احتمال شروع مذاکرات برجامی از دو هفته دیگر

اولیانوف نماینده دائم فدراسیون روسیه در وین گفت: ۹۰ درصد مسائل در مذاکرات حل و فصل شده بود، اما پس از انتخابات ایران، همه چیز متوقف شد.نتایج سفر گروسی مثبت بوده و این بدین معناست که مانعی در مسیر ادامه مذاکرات وجود ندارد. با توافق اخیر آژانس و ایران، از بروز خطری جدی جلوگیری شده است. اولیانوف در ادامه ابراز امیدواری کرد که مذاکرات تا دو هفته ی دیگر شروع شود.