آغاز خرید تضمینی گندم از کشاورزان خراسان رضوی
آغاز خرید تضمینی گندم از کشاورزان خراسان رضوی
ایران نیوز 24: مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان خراسان رضوی با اعلام اینکه امسال با افزایش بیش از دو برابری قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته، انگیزه کشاورزان برای تولید و تحویل گندم به مراکز خرید بیشتر شده است، از آغاز خرید تضمینی گندم در این استان خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران ؛ حمیدرضا نوری گفت: با تحویل ۱۵ تن گندم در اولین روز از آغاز به کار مراکز خرید در شهرستان‌های خواف و سبزوار، عملیات خرید تضمینی این محصول راهبردی در خراسان رضوی شروع شد.وی با اشاره به اینکه امسال ۲۰۴ هزار هکتار از اراضی استان خراسان رضوی زیر کشت گندم رفته است، اظهار کرد: امسال ۵۹ مرکز برای خرید این محصول در شهرستانهایی که کشت گندم دارند، مستقر شده است.
نوری با بیان اینکه قیمت پایه خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است که نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر افزایش داشته است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال، ۲۷۰ هزار تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری و ذخیره‌سازی شود.
وی با اشاره به تدابیر و تمهیدات اندیشیده شده در حوزه‌ کنترل کیفیت گندم‌، اظهار کرد: ثبت مشخصات کشاورزان در سامانه پهنه‌‌بندی سازمان جهاد کشاورزی استان به همراه داشتن کپی از مدارک شناسایی و تأییدیه حساب بانک کشاورزی از مهم‌ترین الزامات برای تحویل گندم از کشاورزان در مراکز خرید است.
نوری با بیان اینکه مجموعه‌ای از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در مراکز خرید تضمینی پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: ارسال دستورالعمل رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای تمامی مراکز خرید، برنامه‌ریزی و جلوگیری از تردد رانندگان در مراکز خرید، رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک و ملزومات بهداشتی برای کارکنان حاضر از جمله این اقدامات است.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان خراسان رضوی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که با تأمین اعتبارات مورد نیاز، پول گندم خریداری شده در کوتاه‌ترین زمان ممکن به حساب گندمکاران واریز شود.گفتنی است، سال گذشته در استان خراسان رضوی ۱۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به ارزش ۵۰۷ میلیارد تومان از گندمکاران این استان خریداری شد.