ایران نیوز 24: عملیات اجرایی تاسیسات فاضلاب ۱۱ روستای شهرستان فلاورجان در استان اصفهان با مشارکت ذوب آهن اصفهان ، آغاز شد .

این مجتمع عظیم صنعتی در راستای مسئولیت های اجتماعی خود و با هدف  برخورداری مردم این منطقه از خدمات دفع بهداشتی فاضلاب و استفاده مجدد از ۱۰۵ میلیون متر مکعب پساب به مدت ۲۵ سال در این شرکت ، در پروژه مذکور مشارکت کرده است . این در حالی است که اجرای شبکه فاضلاب شهرهای اشترجان و مینادشت نیز با سرمایه گذاری ذوب آهن اصفهان در سال ۱۳۹۷ عملیاتی شد و هم اکنون دراین شهرها انشعاب فاضلاب به متقاضیان واگذارمی شود.

 با اجرای این طرح جمعیتی بالغ بر ۱۸ هزار نفردر  روستاهای کارویه ، بندارت، دارافشان، خیرآباد، اسفهران، قلعه میر، شرودان،کروچ، دشتلو، طاد و فیروزان از خدمات شبکه فاضلاب بهره مند می شوند. تاسیسات فاضلاب ۱۱ روستای شهرستان فلاورجان با اجرای  ۱۶۲ کیلومتر شبکه و احداث ۲ ایستگاه پمپاژ در مدت ۳۰ ماه عملیاتی می شود.معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن اصفهان در آیین افتتاح این طرح اظهار داشت: در سالی که به نام تولید،پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نام گذاری شده است، ذوب آهن اصفهان به منظور رفع نیاز آبی صنعت از طریق بازچرخانی آب و نیز کاهش آلاینده های زیست محیطی که ارتقاء سطح بهداشت عمومی و محیطی را در بردارد در این پروژه سرمایه گذاری کرده است.

علیرضا رضوانیان افزود: با توجه وقوع خشکسالی های مستمر و کاهش محدودیت منابع آبی، ذوب آهن طرح های متعددی در زمینه کاهش مصرف آب  از جمله بازچرخانی آب را اجرایی کرده است تا به مسئولیت های اجتماعی خود در برابر جامعه و مردم به خوبی عمل کرده باشد.وی افزود: شرکت ذوب آهن در صدد است با مشارکت درطرح های زیست محیطی، زمینه کاهش آلاینده ها در محیط زیست فراهم کرده و با استفاده از پساب در فرایند تولید، کاهش بهره برداری از رودخانه زاینده رود را رقم بزند.

 معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن اصفهان گفت: شرکت ذوب آهن به عنوان یک بنگاه اقتصادی نقش به سزایی در خودکفایی تولیدات داخلی دارد و انتظار می رود با حمایت مسئولان زمینه افزایش تولید سرانه ملی در بخش فولاد محقق شود.معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری اصفهان نیز گفت: اجرای این طرح در روستاها رویکردی در جهت محرومیت زدایی به شمار می رودکه توسط آبفای استان اصفهان و شرکت ذوب آهن با همکاری مدیریت شهری از جمله فرمانداری فلاورجان در دستور کار قرار گرفته است.

مصطفی خضری با بیان این که اجرای شبکه فاضلاب در روستاها با سرمایه گذاری بخش خصوصی به مثابه تبدیل تهدید به فرصت است اعلام کرد: با اجرای این پروژه نه تنها مشکلات بهداشتی و زیست محیطی منطقه برطرف می شود بلکه استفاده مجدد از پساب در صنعت فولاد، وابستگی ذوب آهن را به زاینده رود بسیار کاهش می دهد.وی ادامه داد: درست است که در اصفهان صنایع بزرگی مانند فولاد مبارکه و ذوب آهن مشغول به فعالیت هستند اما در سال های اخیر طرح هایی در خصوص باز چرخانی آب در صنعت در دستور کار قرار گرفت که اجرای این طرح نمونه بارز آن است