کد مطلب: 35293| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۶ ۱۵:۳۴:۱۰| نسخه چاپی
فیاپ در ایران، حمایت دولتی ندارد/ فعالیت سیاسی و مذهبی در عکاسی ممنوع است

در نشست رئیس فدراسیون جهانی هنر عکاسی مطرح شد

فیاپ در ایران، حمایت دولتی ندارد/ فعالیت سیاسی و مذهبی در عکاسی ممنوع است

هنرهای تجسمی - ایران نیوز 24:رئيس فدراسيون بين المللي هنر عکاسي (فياپ) با اشاره به سابقه 60 ساله فدارسيون بين المللي عکاسي ،گفت:هدف اصلي فياپ توسعه و تبادل فرهنگي بين عکاسان در دنيا است.

ريکاردو بوسي با تشریح علت حضورش در کشورمان  اظهار داشت: فرصت خوبي براي فياپ است که اخبار را به رسانه ها منتقل کند و اين اولين بار است که اعضاي هيات مديره در ايران حضور دارند.وي تصریح کرد ما بايد با ايران و هنر عکاسي ايران بيشتر آشنا شويم و راهي باز کنيم تا عکاسان ايراني در دنيا بيشتر شناخته شوند به همين دليل مرکز نمايش هاي فياپ در ايران را روز گذشته افتتاح کرديم.

ريکاردو بوسي دليل ديگر حضورش در ايران را گشايش مهمترين جشنواره فياپ يعني جشنواره عکس خيام که در خانه هنرمندان افتتاح شد عنوان کرد. وي افزود: دفتر فياپ در پاريس مستقر بود و در دفتر مرکزي بوديم که تصميم گرفته شد به کشورهاي ديگر برويم از سال 2014 مرکز نمايش هاي فياپ در کشورهايي همچون ايتاليا، عمان، انگلستان، ايرلند، چين، ترکيه و امارات افتتاح شد و روز گذشته مرکز نمايش فياپ در تهران افتتاح شد.

ريکاردو بوسي افزود: فياپ تنها سازمان جهاني است که در بخش هنر عکاسي توسط يونيسکو به رسميت شناخته شده است و اميدواريم که اين فعاليت ها در تهران گسترش بيشتري پيدا کند و ما آشنايي بيشتر با عکاسان ايراني و عکس هايشان پيدا کنيم.

وي ادامه داد: ارائه آثار هنرمندان ايراني در خارج و ارائه آثار هنرمندان خارجي در داخل ايران از ديگر اهداف ما است. از نظر ما هرگونه فعاليت سياسي و مذهبي در عکاسي ممنوع بوده و هدف فقط دوستي و توسعه عکاسي است.وي با اشاره به اينکه بيش از 500 جشنواره زير نظر فياپ برگزار مي شود افزود: وقت آن است که به جهانيان اهميت عکاسي ايران را نشان دهيم و براي گسترش هنر عکاسي و توسعه تبادل و تعامل بيشتر بکوشيم.

در ادامه علي سامعي نماينده فياپ در ايران گفت: فياپ مسوول عکاسي در دنيا است و هدفش توسعه عکاسي است نقش فياپ در عکاسي در دنيا مانند نقش فيفا در فوتبال است و هدف اين فدراسيون توسعه عکاسي و استانداردسازي جشنواره‌ ها و داوري‌ها در حوزه عکاسي است.در ادامه رومن نرو ،دبير بخش جشنواره‌هاي فياپ، اظهار داشت: يکي از فعاليت ‌هاي فياپ بررسي جشنواره‌ ها و دادن مجوز به آن است و موقعي که لوگوي فياپ بر روي آرم جشنواره‌ اي قرار گيرد يعني آن جشنواره استاندارد است و شرايط بالايي دارد.وي افزود: جشنواره عکس خيام بالاترين امتياز را در فياپ دارد.

وي ادامه داد: دستور العمل فياپ در 13 صفحه ‌ به برگزارکنندگان جشنوراه‌ ها داده مي ‌شود که براساس آن بايد شکل و روند داوري، نحوه انتشار کاتالوگ و ساير موارد به خوبي تشريح شود و اگر اين 13 مورد رعايت شود اين جشنواره مي‌ تواند استاندارد فياپ را دريافت کند هم اکنون بيش از 500 جشنواره در سال در جهان بر اساس مجوز فياپ برگزار مي‌ شود.وي بيان داشت: هيات بررسي فياپ با امتياز دهي و دادن يک تا 5 ستاره جشنواره ها را درجه بندي مي کند که جشنواره عکس خيام توانسته 5 ستاره فياپ را بگيرد.

وي خاطر نشان کرد: فياپ هيچ حمايت دولتي ندارد و بيشتر براساس ارتباط کشورها و حمايت‌ هاي هنرمندان فعاليت مي ‌کند اهداف ما کاملا غيرسياسي و غيرمذهبي است و با برگزاري‌ کنگره‌ هاي عکاسي، ورک شاپ‌ ها و مسترکلاس‌ ها و نمايشگاه‌ ها بدون در نظر گرفتن اختلافات مذهبي و سياسي فقط به دنبال گفت ‌وگو بين عکاسان و توسعه عکاسي هستيم.

کد مطلب: 35293| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۶ ۱۵:۳۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب