کد مطلب: 31904| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۸ ۱۰:۵۸:۱۰| نسخه چاپی
رشد 117 درصدی صادرات تولیدی از کیش / آغاز ساماندهی صدور کارت بازرگانی در کیش

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش خبر داد

رشد 117 درصدی صادرات تولیدی از کیش / آغاز ساماندهی صدور کارت بازرگانی در کیش

صنایع و بازرگانی و معدن - ایران نیوز24:مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اعلام خبر رشد 117 درصدی در بخش صادرات تولیدی گفت: میزان صادرات محصولات تولیدی کیش در سال 91 را 48.4 میلیون دلار بوده است که این رقم در سال 94 به 105 میلیون دلار رسیده که نشانگر رشد 117 درصدی در بخش صادرات است.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز24، علی اصغر مونسان حجم سرمایه گذاری سالانه در جزیره کیش را 36 هزار میلیارد ریال بیان کرد و افزود: مجموع صادرات و ترانزیت، سالانه 330 میلیون دلار است که نسبت تولید ناخالص داخلی به قیمت بازار 72 هزار و 509 میلیارد ریال در سال است.وی همچنین از ساخت 10 مرکز خرید با زیر بنایی به وسعت 700 هزار مترمربع  خبر داد و تصریح کرد: جزیره کیش سالانه میزبان یک میلیون و 800 هزار گردشگر داخلی و خارجی است که  علاوه بر 40 هتل موجود، 40 هتل با ظرفیت یک هزار و 750 تخت با زیر بنایی 582 هزار متر مربع نیز در حال ساخت است.
مدیرعامل منطقه آزاد کیش در زمینه عملکرد ریالی طرح های زیر بنایی و عمرانی گفت: از سال 90 تا 94 ، میزان سرمایه گذاری در پروژه های عمرانی در سال نود 678 میلیارد ریال، سال 93 دو هزار و 989 میلیارد ریال بود که این رقم در سال 94 به دو هزار و 727 میلیارد ریال رسیده است.

وی با بیان اینکه مناطق آزاد هیچ بودجه ای از دولت دریافت نمی کند افزود: سازمان خود موظف به تامین منابع مالی و اعتباری است.مونسان اعلام کرد: در سه ساله دولت تدبیر و امید، حجم طرح های عمرانی به حدود 700 میلیارد تومان رسیده که با ملاحظه بودجه عمرانی استان های مختلف متوجه می شویم که این عدد بسیار قابل ملاحظه است.
او با بیان اینکه در سال 90 حدود 42 درصد از بودجه مصوب عمرانی بوده است اظهار کرد: در سال 94 این عدد به 72 رسیده است.وی به جمعیت 27 هزار نفری ساکن در کیش اشاره کرد و گفت: از این میزان 9 هزار و 988 نفر شاغل و نرخ بیکاری 4.1 درصد است.

* آغاز ساماندهی صدور کارت بازرگانی در کیش
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از آغاز ساماندهی صدور کارت بازرگانی کیش خبرداد و گفت: توسعه جزیره هندورابی بدون آسیب به مرجان‌های این جزیره انجام می‌شود.مونسان به 30 طرح پایان یافته در جزایر کیش و هندورابی و حجم ریالی آنها اشاره کرد و گفت: مجموع ریالی این طرح ها 4 هزار و 900 میلیارد ریال است، در شرایط کنونی نیز 7هزار و 600 میلیارد ریال طرح در حال ساخت و اجرا داریم و برای سال های آینده نیز 10 هزار میلیارد ریال طرح های مطالعاتی مورد نظر است.وی ادامه داد: از این میزان سه طرح در بخش فرودگاهی با 140 میلیارد ریال، 7 طرح در حوزه زیربنایی به ارزش 590 میلیارد ریال، پنج طرح در بخش بندری به ارزش 690 میلیارد ریال، در حوزه عمران و شهری 14 طرح به ارزش 3 هزار و 380 میلیارد ریال پایان یافته و درجزیره هندورابی نیز یک طرح به ارزش 100 میلیارد ریال اجرا شده است. وی به ارائه توضیحاتی در مورد 24 طرح در حال اجرا به ارزش 7 هزار و 600 میلیارد ریال در سازمان منطقه آزاد کیش پرداخت و اظهار کرد: سه طرح در بخش فرودگاهی، 7 طرح در بخش زیر بنایی، شش طرح بندری، شش طرح در بخش عمران شهری و دو طرح در جزیره هندورابی نیز در حال اجرا و ساخت است.

* بازپس‌گیری ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از اراضی کیش

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در پاسخ به سوالی مبنی بر پدیده زمین خواری در منطقه آزاد کیش بیان کرد: با توجه به اینکه رانتی در منطقه آزاد در این زمینه وجود ندارد، بنابراین شاهد زمین‌خواری در کیش نیستیم. اما در ارتباط با آمارها باید عنوان کنم که تاکنون حدود ۳ میلیون متر مربع زمین فسخ یا با حکم دادگاه بازپس گرفته شدند که ارزش ریالی آن‌ها ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است. برخی از این زمین‌ها پس از واگذاری یا توسعه مطلوب نداشتند و یا به شدت عقب ماندند. بنابراین در مورد آن‌ها تصمیم به فسخ گرفته شده و سازمان از چنین حقی برخوردار است. پیش از این فاصله قیمتی زیادی بین بازار آزاد و زمین هایی که سازمان ارائه می کرد وجود داشت، اما در حال حاضر از این مساله جلوگیری به عمل آمده است.وی اعلام کرد: ترمینال مسافری فرودگاه بین‌المللی این جزیره با ظرفیت ۴.۵ میلیون نفر تا پایان سال جاری نهایی شده و طی سه ماهه اول سال ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد که دومین ترمینال مسافری هوایی کشور پس از فرودگاه امام (ره) خواهد بود.مونسان خاطرنشان کرد: ظرفیت سالانه پذیرش مسافر در این فرودگاه یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بود که در سال  ۱۳۹۵ این رقم به ۶ میلیون نفر می رسد. علاوه بر این سطح زیربنای در سال ۱۳۹۲، ۱۸ هزار متر مربع بود که در سال ۱۳۹۵ به ۶۲ هزار متر مربع خواهد رسید.
* رشد 67 درصدی تولید و ذخیره آب شیرین
مدیرعامل منطقه آزاد کیش به ظرفیت تولید آب در جزیره کیش اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات مهم جزیره کیش در سالهای گذشته تامین آب شیرین بوده که در سه سال گذشته تلاش کردیم تا این مشکل حل شود.

وی ظرفیت تولید آب شیرین در سال 92 را 21 هزار متر مکعب عنوان کرد و یادآورشد: این میزان در سال 95 به 35 هزار متر مکعب رسیده است.مونسان در مورد شبکه اب جزیره اضافه کرد: این شبکه در سال 92 از 228 کیلومتر به 248 کیلومتر در سال 95 رسیده است و حجم ذخیره آب شرب در سال 92 از 30 هزار متر مکعب به 50 هزار متر مکعب در سال 95افزایش پیدا کرده است که شاهد رشد 67 درصدی در تولید وذخیره آب شیرین هستیم.
وی افزود: ظرفیت تصفیه فاضلاب 2500 مترمکعب در شبانه روز بوده که این میزان درسال 95 به 12هزار و 500مترمکعب رسیده است.او ادامه داد: شبکه فاضلاب از 140 کیلومتر در سال 92 به 200 کیلومتر رسیده است.
وی به رشد 500 درصدی ظرفیت تصفیه فاضلاب اشاره کرد و گفت: رشد شبکه فاضلاب 43 درصد بوده و 333 درصد کاهش مصرف آب داشتیم.
*
رشد 71 درصدی ظرفیت تولید برق در سه سال گذشته
مونسان با یاد آوری مشکل تامین برق در سالهای گذشته گفت: جزیره کیش تا سال 92 تنها به یک نیروگاه برق مجهز بود و به دلیل اینکه این نیروگاه به برق سرزمین اصلی وصل نبوده در بخش تولید و مصرف به نقطه سربه سر رسیده و شاهد ناپایداری انرژی برق بودیم که توانستیم در طول یک سال و نیم گذشته، نیروگاه دوم کیش را ایجاد کنیم.
مدیرعامل منطقه آزاد کیش به ایجاد نیروگاه دوم در جنوب جزیره کیش اشاره کرد و افزود: این نیروگاه با ظرفیت 100 مگا وات برق و 20 هزار متر مکعب آب شیرین آماده بهره برداری است که به دنبال تامین سوخت آن هستیم.
وی گفت: مجموع ظرفیت تولید برق از 137 مگاوات در سال 92 به 235 مگا وات رسیده است و تعداد مشترکان نیز از 26 هزار و 444 نفر به 36 هزار 678 نفر افزایش پیدا کرده است.مونسان تصریح کرد: ظرفیت تولید برق در طول سه سال گذشته 71 درصد و تعداد مشترکان 42 درصد رشد داشته است.
* پهلو گیری شناورهای 35 هزار تنی در بندرگاه کیش
رئیس هیات مدیره منطقه آزاد کیش با بیان اینکه بیشتر مسافران از مسیر هوایی به جزیره کیش سفر می کنند اظهار کرد: بخش فرودگاهی برای جزیره دارای اهمیت بالایی است که در حال ساخت ترمینال مسافری هوایی با ظرفیت چهار و نیم میلیون مسافر هستیم که قرار است این مکان در سال 96 به بهره برداری برسد.
وی با تاکید براینکه این ترمینال دومین ترمینال پس از فرودگاه امام خمینی (ره ) در کشور است تصریح کرد: با ایجاد این ترمینال ظرفیت پذیرش مسافر در جزیره از یک میلیون و 800 هزار مسافر به شش میلیون مسافر خواهد رسید.

مونسان در مورد بندرگاه کیش نیز گفت: طول اسکله های موجود بندرگاه در سال 92 یک هزار و 150 متر بوده که تلاش داریم در پایان سال 95 این میزان به یک هزار 935 متر برسد.وی با اعلام اینکه ظرفیت پهلو گیری شناورهای پنج هزار تنی در سال 92 به 12 هزار تن رسیده است، افزود: تلاش ما این است که ظرفیت پهلوگیری به شناورهای 35 هزار تنی در بندرگاه برسد که با این اقدام می توانیم کشتی های اقیانوس پیما از سراسر دنیا را به صورت مستقیم در اسکله داشته باشیم.مونسان به اهمیت بخش درمان و آموزش به عنوان مولفه های توسعه و جاذب توسعه اشاره کرد و گفت: فضاهای آموزشی از 259 کلاس درس در سال 92 به 317 کلاس در سال 95 رسیده که 22 درصد رشد داشته است.
وی در مورد توسعه پارک ها و فضای سبز در کیش افزود: کیش دارای آب و هوا و اقیلم گرم است فضای سبز ضمن کمک به طروات آب و هوا به زیبایی آن نیز کمک می کند، با توجه به نبود خاک مناسب برای رشد گیاهان و کمبود آب برای آبیاری باید از شبکه های آب شیرین کن و پسماند فاضلاب استفاده کنیم که به رغم پرهزینه بودن از 370 هکتار فضای سبز در سال 92 به 520 هکتار رسیده است.
*
رشد 17 درصدی واحدهای صنعتی در سال 94 نسبت به 92
مونسان به سرمایه گذاری در بخش صنعت اشاره کرد و گفت: کیش یکی از بهترین مناطق آزاد در بخش تولید و صنعت با 420 واحد صنعتی فعال است، این صنایع کوچک اما دانش بنیان است.وی افزود: دراین بخش 9 هزار و 400 میلیارد ریال در قالب 65 طرح صنعتی جذب سرمایه داشتیم .او با اعلام اینکه ششمین شهرک صنعتی در این دوره طراحی و واگذار شده است،از راه اندازی شهرک شماره 7 خبر داد و گفت: در سال 92 واحدهای تولیدی 362 واحد بوده که در سال 94 این تعداد به 427 واحد صنعتی رسیده که نشان از رشد 17 ممیز شش درصد داشته است.

* کیش تنها شهر فاقد موتورسیکلت بنزینی در کشور

مونسان همچنین به افزایش ثبت شرکت‌های خارجی اشاره کرد و گفت: این مساله در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در راستای سرمایه خارجی مدنظر قرار گرفته و شاهد توسعه تجارت در بخش بین‌الملل هستیم و در مورد آمار مربوطه مبنی بر ثبت شرکت‌های خارجی باید اعلام کنم که در سال ۱۳۹۲ تعداد این شرکت‌ها ۸، سال ۱۳۹۳، ۷، سال ۱۳۹۴، ۲۷ و تعداد شرکت های خارجی در سه ماهه اول سال ۱۳۹۵، ۱۰ مورد بوده است.وی در ادامه با مقایسه عملکرد درصدی اقلام بودجه در بخش جاری، عملیاتی و عمرانی گفت: شاهد کاهش ۱۶.۷ درصدی بودجه در بخش جاری، کاهش ۳۸.۹ درصدی بودجه در بخش عملیاتی و افزایش ۲۱.۸ درصدی در بخش عمرانی خود در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۲ هستیم و این اتفاق در حالی رخ داده که ۸۰ درصد بودجه کشور در بخش جاری و ۲۰ درصد آن در بخش عمرانی هزینه می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در پایان صحبت‌هایش با اشاره به فعالیت‌های پیشگیرانه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و مقابله با مقوله تکدی‌گری عنوان کرد: علاوه بر این مساله اجرای طرح حذف موتورسیکلت را مدنظر قرار دادیم و کیش تنها شهر فاقد موتورسیکلت بنزینی در کشور است تا این گونه با فعالیت‌های پیشگیرانه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و نیز جلوگیری از افزایش آلاینده های هوا در جهت نهادینه شدن ساختارها گام برداریم.

 

کد مطلب: 31904| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۸ ۱۰:۵۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب