کد مطلب: 28880| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۱۵ ۱۰:۴۳:۱۰| نسخه چاپی
کشاورزی؛ حلقه مفقوده اقتصاد کشور

کشاورزی؛ حلقه مفقوده اقتصاد کشور

كشاورزي - ایران نیوز24: به گفته بسیاری از اندیشمندان حوزه اقتصاد در دنیا، تنها کشورهایی در سالهای آتی میتوانند رشد و توسعه داشته باشند و در رقابت با سایر کشورها به موفقیت دست پیدا کنند که به سه اصل دسترسی به انرژی، توجه به نیروی انسانی و تأمین مواد غذایی (امنیت غذایی) توجه نمایند.

. از طرفی سه بخش عمده اقتصاد در دنیا شامل بخش صنعت، بخش خدمات و بخش کشاورزی است که توجه به همه بخشها باید در دستور کار دولتها قرار گیرد. در این بین بخش کشاورزی از جایگاه ممتازتری نسبت به سایر بخشها برخوردار است. بخش کشاورزی از نظر تامین غذایی کشور اهمیت بسیار بالایی دارد و با توجه به اینکه حدود 30 درصد جمعیت کشور در روستا ها زندگی میکنند، حدود یک سوم جمعیت کشور در بخش کشاورزی فعالیت میکنند لذا باید توجه خاص و ویژهای به ساختار بخش کشاورزی شود.

افراد، نهادها و شرکتهای مختلفی در بخش کشاورزی فعالیت دارند. این فعالیت ممکن است به صورت مستقیم یا غیر مستقیم باشد. بنابراین باید به کلیه ذی نفعان این بخش توجه نمود و برنامه های جداگانه و در عین حال مرتبطی را برای آنها تدوین و از طریق مجلس به قانون تبدیل نمود. در این مقاله به طور مختصر افراد درگیر در این بخش بررسی میشوند.

گروه اول فعال در بخش کشاورزی که در حقیقت بخش عمدة آن نیز هست شامل روستائیان میباشد. اساس زندگی روستائیان بر پایه کشاورزی و فعالیت های مرتبط نظیر دامداری، صنایع دستی و روستایی، صنایع تبدیلی و .... استوار است. بنا بر گفته مرکز آمار حدود یک سوم (30 درصد) از جمعیت ایران را روستائیان تشکیل میدهند.

گروه دوم: فارغ التحصیلان بخش کشاورزی که سرمایه های انسانی بخش کشاورزی محسوب شده و در غالب کارشناسان و متخصصان دیده می شوند. بر اساس آمار وزارت علوم و مرکز آمار حدود یک میلیون نفر از جوانان ایران زمین در بخش کشاورزی فارغ التحصیل شده اند.

گروه سوم: دانشگاهیان شامل دانشجویان مقاطع مختلف (کاردانی تا دکترا) و اساتید دانشجویان هستند. سالانه تعدادی از جوانان رشته کشاورزی را به عنوان رشته تحصیلی انتخاب کرده و مشغول به تحصیل می شوند.

گروه چهارم: کارمندان شاغل در ادارات و دوایر دولتی و وزارت خانه های جهاد کشاورزی و سایر ارگانای مرتبط را شامل می شود.

گروه پنجم: صنوف مختلف کشاورزی ارائه دهنده خدمات کشاورزی به صورت خصوص مانند سم فروشان، کود فروشان، کارخانجات تولید کننده نهاده های کشاورزی و ... هستند.

با توجه به درگیر بودن این گروه ها در بخش کشاورزی و با عنایت به شرایط آب و هوایی کشور( که به سرزمین چهار فصل معروف است) می توان به نقش مهم کشاورزی در اقتصاد ایران توجه نمود. در زیر به مهمترین نقش های کشاورزی در اقتصاد پرداخته می شود.

* اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم برای حدود 30 درصد از جمعیت ایران. از آنجاییکه مهمترین دغدغه حال حاضر مسئولین اشتغالزایی است، توجه به این بخش میتواند زمینه اشتغال مناسبی را برای افراد مهیا نماید.

* استفاده از نیروی انسانی تحصیل کرده اعم از دانشجویان، اساتید و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی این بخش را با رشد مناسبی مواجه خواهد کرد. رشد بخش کشاورزی منجر به تولید محصولات بهتر از نظر کمی و کیفی شده و وابستگی ایران به نفت (تک اقتصادی بودن) را کاهش خواهد داد. از طرفی شرایط آب و هوایی و تولید محصولاتی ناب مانند پسته، زغفران، خاویار، سیب و .... ایران را به سمت صادارت و ارز آوری سوق داده و از ارزبری جلوگیری خواهد کرد. نمونه بارز این کار خودکفایی در محصولات استراتژیکی مانند گندم و جو و ... است.

* از بین رفتن یا کاهش چشمگیر فقر در خانوارهای درگیر در بخش کشاورزی. به دلیل تک اقتصادی بودن و توجه یک جانبه به بخش صنعت، فقر در جوامع در حال توسعه نظیر ایران بخصوص در نواحی روستایی مشهود است. توجه به بخش کشاورزی وضعیت معیشتی خانوارهای روستایی را بهبود بخشیده و توسعه کشور را سبب خواهد شد.

* برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی که نتیجه آن کاهش فاصله طبقاتی خواهد بود.

آنچه مسلم است این که به بخش کشاورزی طی سال های اخیر و برنامه های توسعه توجه چندانی نشده است. در صورتیکه این بخش بتواند جایگاه و سهم واقعی خود را در برنامه های توسعه و بودجه پیدا کند. علاوه بر تأمین مواد غذایی، رونق اقتصادی نیز شکل خواهد گرفت. در این بین نمایندگان بویژه در کمسیون کشاورزی با نگاهی ملی می توانند نقش مؤثری ایفا کنند.

مهندس جلال سهرابي

كارشناس ارشد كشاورزي

کد مطلب: 28880| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۱۵ ۱۰:۴۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب