کد مطلب: 27455| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۸/۵ ۱۱:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
همایش قرآن در اندیشه و سیره امام خمینی برگزار می شود

همایش قرآن در اندیشه و سیره امام خمینی برگزار می شود

فرهنگی - ایران نیوز24: معاون قرآن و عترت وزاوزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور در نشستی فعالیت‌های پیش روی این معاونت را تا پایان سال 94 تشریح کرد.

حجت الاسلام محمدرضا حشمتی، گفت: پس از 1 سال تلاش برای برگزاری همایش «قرآن در اندیشه و سیره امام خمینی(ره)» توانستیم با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقدمات برگزاری این نشست را در هفته آینده فراهم کنیم.وی افزود: در راه برگزاری این همایش وزارت خانه‌های علوم تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و نهادهای همچون شهرداری تهران، جهاد دانشگاهی، خبرگزاری ایکنا و جامعه المصطفی ما را یاری کردند.معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص بخش‌های مختلف همایش، ابراز داشت: این همایش یک بخش علمی دارد و یک بخش افتتاحیه، در تاریخ 10 آبان نیز همایش با حضور شخصیت‌های مختلف در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد.حجت الاسلام حشمتی با بیان مطلبی در خصوص مقالات مختلف ارائه شده به همایش، بیان داشت: ما همچنان از مقالاتی که در حوزه قرآن باشد حمایت می‌کنیم و آن‌‌ها را چه به‌صورت خصوصی و چه برای ارائه به جراید به چاپ می‌رسانیم، ضمن این‌که تا کنون 600 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است که از این تعداد 45 مقاله خارجی می‌باشد و 20 نفر از اندیشمندان خارجی که در حوزه قرآن و اندیشه‌های امام خمینی(ره) فعالیت داشته‌‌اند را در همایش امسال به عنوان مهمان خواهیم داشت.وی در بخش دیگری از این نشست به هفته‌های قرآن و عترت اشاره کرد و بیان داشت: در 8 استان کشور بنا داریم تا پایان سال برنامه‌های مختلفی را اعم از برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های قرآنی در ذیل هفته‌های قرآن و عترت برگزار کنیم.حجت الاسلام حشمتی در خصوص برگزاری آزمون سراسری قرآنی کشور نیز، گفت: این آزمون در تاریخ 22 آبان با حضور 62 هزار داوطلب در 300 شهرستان و 16 رشته برگزار خواهد شد.

توجه به آثار هنری در هفته‌های قرآنی

مدیرکل ترویج و تبلیغ معاونت قرآن و عترت با بیان این‌که «ما از تمام ظرفیت‌های استان‌ها برای ترویج فعالیت‌های قرآنی بهره برده‌ایم» گفت: هفته‌های قرآنی در هشت استان برگزار می‌شود. هدف ما گسترش مفاهیم قرآنی است آن هم با زبان هنر که بتوانیم استعدادهای بالقوه را در سراسر کشور شناسایی کنیم و آنها را به جامعه معرفی کنیم.امیری نیا، بیان داشت: در هفته‌های قرآنی سرفصل‌هایی همچون شعر، مسابقات آواها و نغمه‌ها، اذان، تواشیح، نقاشی، عکس، پوستر، گرافیک، جشنواره صنایع دستی، هنرهای نمایشی، تئاترهای خیابانی، نماهنگ، پویانمایی و نشست کارگروه های علمی و فروش محصولات قرآنی را داریم.وی تاکید کرد: نزدیک به 90 درصد از دستگاه‌های کشور در فعالیت‌های هفته‌های قرآنی حضور دارند. بحث قرآن و ایثار را در این هفته‌ها به صورت جدی دنبال می‌کنیم و المان‌های قرآنی را در میادین و بوستان‌ها برپا می‌کنیم. همچنین در آموزش و پرورش زنگ انشای قرآنی داریم و می‌خواهیم که از تمام ظرفیت‌های استان‌ها برای فعالیت‌های قرآنی بهره ببریم.

حضور 81 درصدی بانون در آزمون سراسری قرآنی کشور

در قسمت پایانی این نشست، حجت‌الاسلام محمد پروانه، مدیرکل آموزش و توسعه مشارکت‌های معاونت قرآن و عترت با بیان این‌که «چهاردهمین آزمون سراسری قرآن جمعه 22 آبان ماه در بیش از 300 شهرستان و در 16 رشته برگزار می‌شود» گفت: 62 هزار متقاضی برای این آزمون داشتیم که بیش از 70 درصد از ثبت نام کنندگان در رشته حفظ بودند. 24 درصد رشته ترجمه و مفاهیم، سه درصد در رشته تحلیل و سه درصد در رشته ترجمه و مفاهیم نهج البلاغه شرکت کرده‌اند.مدیرکل آموزش و توسعه مشارکت‌های معاونت قرآن و عترت عنوان کرد: 81 درصد از داوطلبان خانم‌ها هستند و 19 درصد آقایان هستند، رده سنی آن‌ها به این ترتیب است که 70 درصد بالای 15 سال و 27 درصد زیر 15 سال هستند.

وی گفت: شرکت کنندگان در حفظ 30 جزء و ترجمه قرآن کریم بالاترین آمار و فعالیت را داشته‌اند و بالاترین آمار در کشور به ترتیب مربوط به استان‌های اصفهان، البرز، خراسان رضوی، یزد و اردبیل است و بالاترین آمار شهرستان‌ها به ترتیب مربوط به شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل، خلخال و یزد است، ما درصدد هستیم که آزمون سراسری در هر سال یک بار برگزار شود. در کنار تقدیر از نفرات برتر از مدیران کل و کارشناسان مربوطه نیز در همایش تجلیل می‌کنیم.

کد مطلب: 27455| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۸/۵ ۱۱:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب