کد مطلب: 25464| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۴/۱۴ ۱۰:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
یک گام دیگر رو به جلو/ اختلاف بر سر چگونگی لغو تحریم ها رفع شد

ایندیپندنت خبرداد

یک گام دیگر رو به جلو/ اختلاف بر سر چگونگی لغو تحریم ها رفع شد

بین الملل - ایران نیوز24: روزنامه ایندیپندنت در گزارشی به توافق ایران و 1+5 بر سر نحوه و زمان لغو تحریم های تهران که یکی از موانع بر سر راه توافقنامه جامع بود، پرداخت.

روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن در یادداشتی به قلم «جورج جان» و «لوئیس چاربونا» نوشت: به نظر می رسد ایران و شش قدرت جهانی در مورد لغو تحریم های ایران به توافق رسیده اند؛ یک عنصر کلیدی در توافقنامه هسته ای مورد مذاکره که به یکی از موارد اختلاف طرفین تبدیل شده بود.

دیپلمات ها اعلام کردند که کارشناسان هر دو طرف که مشغول کار  روی جزئیات طرح کلی برای اجرای توافق اولیه مربوط به نوامبر 2013 هستند، با سند چگونگی و زمان لغو تحریم ها موافقت کرده اند و تنها مقامات ارشد تمام کشورهای درگیر باید این سند را تایید کنند.در عین حال «مارگارت برنان» خبرنگار آمریکایی مدعی شده است که لغو تحریم ها به جای آنکه کلی صورت گیرد، در سه مرحله صورت خواهد گرفت.وی مدعی شد: به محض توقف برنامه هسته ای ایران پس از امضای توافقنامه، شماری از تحریم ها لغو خواهند شد.در عین حال، شش قدرت هنوز باید با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که تحریم های سازمان ملل را لغو خواهد کرد و در صورت عدم پایبندی ایران دوباره آنها را تحمیل خواهد کرد، موافقت کنند.

ایران برای محدود کردن برنامه هسته ای خود در ازای لغو تحریم های اقتصادی در حال مذاکره با آمریکا، انگلیس، چین، فرانسه، آلمان و روسیه است.مذاکره کنندگان نتوانستند در مهلت 30 ژوئن (10 تیر) به توافق نهایی برسند و این مهلت را به مدت یک هفته تا روز سه شنبه تمدید کردند.یک دیپلمات ارشد غربی با تاکید بر اینکه تصمیمی برای تمدید مذاکرات بعد از تاریخ 7 ژوئن (16 تیر) ندارند، گفت: ما به پایان کار نزدیک می شویم. این پروسه با توجه به آنکه ما به توافقنامه برسیم یا نرسیم، کاملا متفاوت خواهد بود.به گفته مقام ارشد آمریکایی، تمامی مقامات طرفین اعلام کرده اند که توافق در دسترس است. مقامات ایرانی، آمریکایی و اروپایی از جمله «وندی شرمن»، «عباس عراقچی» و «مجید تخت روانچی» روز جمعه تا ساعت سه بامداد در مذاکرات شش ساعته شرکت داشتند.

وزرای امور خارجه کشورهای ایران و 1+5 در حال حاضر در وین حضور ندارند و قرار است امروز برای تلاش نهایی به محل مذاکرات بازگردند.ایران در خصوص عواقب شکست این مذاکرات هشدار داده است. یکی از سخنگویان هسته ای ایران گفته است: « طرف مقابل سعی کرده است انواع فشارها را علیه ایران اعمال کند و اگر در نظر دارد این فشارها را دوباره به بوته آزمایش بگذارد، همانطور که رئیس جمهور «حسن روحانی» گفته است، پاسخ ایران سخت تر از آنی خواهد بود که طرف دیگر تصور کندیوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد، روز گذشته قبل از دیدار با برخی از اعضای گروه 1+5 گفت: «با توجه به همکاری ایران، من فکر می کنم ما می توانیم تا پایان سال یک گزارش در خصوص ارزیابی مسائل مربوط به ابعاد نظامی احتمالی صادر کنیمدیپلمات های نزدیک به مذاکرات می گویند در صورت دستیابی ایران و 1+5 به توافقنامه هسته ای، پاسخ به پرسش های آژانس در مورد «ابعاد نظامی احتمالی» مربوط به تحقیقات گذشته هسته ای ایران، شرط کاهش برخی تحریم ها علیه ایران است.روز جمعه «محمد جواد ظریف» در پیام ویدئویی در یوتیوب هشدار داد اگر طرف های غربی و آمریکایی فاقد شجاعت برای مصالحه، خودباوری برای انعطاف، پختگی برای اتخاذ تصمیمات منطقی، خردمندی برای کنار گذاشتن توهمات و جسارت برای عبور از عادت های کهنه باشند، هیچ توافقی در کار نخواهد بود.در بخش دیگری از این پیام آمده بود: « امروز تهدید مشترک ما رشد سریع افراط گرایی خشن و بربریت افسارگسیخته است. ایران اولین کشوری بود که در مقابل این چالش ایستاد و با طرح «جهان علیه خشونت و افراط» پیشنهاد داد مقابله با این تهدید به یک اولویت جهانی تبدیل شود. تهدیدی که ما با آن رو به رو هستیم در قالب مردانی نقاب دار نمود یافته است که مهد تمدن را هدف گرفته اند. از ما صحبت می کنم چرا که هیچ کس از این خطر جهانی در امان نیست. برای مقابله با این چالش های جدید، روش های جدید هم به شدت مورد نیاز است. ایران همواره در خط مقدم مبارزه با افراط حاضر بوده است. امیدوارم همتایان من نیز توجه خود را به این موضوع متمرکز نموده و منابع خود را برای مقابله با این تهدید حیاتی متمرکز کنند. شمار بینندگان پیام ویدئویی ظریف در یوتیوب از مرز ده هزار تن گذشته است و صدها نفر از اقصی نقاط جهان، واکنش های مثبت و منفی به آن نشان دادند.

کد مطلب: 25464| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۴/۱۴ ۱۰:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب