کد مطلب: 23738| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۱۲/۱ ۱۰:۵۶:۱۰| نسخه چاپی
جب بوش: بلندپروازی‌های ایران باید نابود شود نه این که مدیریت شود!

جب بوش: بلندپروازی‌های ایران باید نابود شود نه این که مدیریت شود!

بین الملل - ایران نیوز24:جب بوش برادر کوچک‌تر جرج بوش پسر که از نامزدهای جدی جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2016 است، علاوه بر شروع قدرتمند روند جذب حامیان مالی، با اعلام فهرست مشاوران خود سیاست خارجی، رقبای احتمالی هم‌حزبی خود را در شوک و بهت فرو برده است. بخشی از سخنرانی وی در شیکاگو در باره سیاست خارجی مد نظر وی به موضوع ایران اختصاص داشت.

با اعلام فهرست مشاوران و برنامه سیاست خارجی جب بوش در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده میلادی در امریکا، رسانه‌های آمریکایی برای توصیف تاثیر رفتار وی بر رقبای هم‌حزبی احتمالی وی در مسیر ریاست‌جمهوری از عبارت «شوک و بهت» استفاده کرده‌اند که به استراتژی جنگی آمریکا در زمان حمله به عراق اشاره دارد و مبنای آن پیروزی سریع بر دشمن از طریق تهاجمی است که شروع قاطع آن باعث شوک و بهت شود.

اگر چه فرماندار سابق فلوریدا در سخنرانی خود در « شورای شیکاگو برای امور جهانی» مدعی شد که در سیاست خارجی راه خاص خودش را خواهد رفت که متفاوت از شیوه رفتار برادر و یا پدرش خواهد بود ولی انتشار فهرست 21 مشاور جب بوش در سیاست خارجی، این ادعا را زیر سوال برده است. واشنگتن پست در مطلبی در این باره با درج نمودار زیر نشان داده است که مشاوران جب بوش در واقع همان اعضای تیم سیاست خارجی سه جمهوری‌خواهی هستند که در بیست و چند سال گذشته به ریاست‌جمهوری آمریکا رسیده‌اند. اگر چه اطرافیان رانلد ریگان و جرج بوش پدر در این فهرست سهمی برای خود اختصاص داده‌اند ولی، اکثریت با اطرافیان جرج بوش پسر است که در فاصله سالهای 2000 تا 2008 سیاست خارجی یک‌جانبه و ماجراجویانه‌ای را در پیش گرفته بود.به گزارش فارین پالیسی، جب بوش اگر چه تلاش داشت، فاصله‌اش با سیاست خارجی برادر بزرگترش را حفظ کند ولی سخنان وی در مورد سیاست خارجی، یادآور عقاید بازها (جنگ‌طلبان) در دولت بوش پسر بود. وی به ترسیم یک خط قرمز از سوی دولت اوباما در سوریه (استفاده از سلاح شیمایی در سوریه) و سپس بی‌توجهی به آن شدیدا تاخت. بوش کوچک مدعی شد که وقتی ایالات متحده چیزی را اعلام کرد باید به آن عمل کند.

جب بوش اگر چه اطلاعات در باره سلاح‌های کشتار جمعی عراق که منجر به حمله به این کشور شد را غیردقیق دانست ولی در موضوع عراق، بیش از هر کسی، اوباما را مقصر دانست که اجازه داده است خلائی امنیتی در عراق ایجاد شود که باعث پدید آمدن داعش شود. وی در حمایت از افزایش شدید تعداد نظامیان آمریکایی در عراق در اواخر دوره ریاست جمهوری برادر بزرگش، این تصمیم را یکی از قهرمانانه‌ترین تصمیم‌های سیاسی از سوی روسای جمهور آمریکا دانست. وی برای مقابله با داعش جدیت در پیگیری مساله از طریق یک ائتلاف منطقه‌ای را پیشنهاد کرد.

به نوشته فارین پالیسی، به طور کلی، نگاه جب بوش به نقش آمریکا در صحنه جهانی در عین پاره‌ای ابهامات، مبتنی بر زور و قدرت بود. به گفته این عضو خانواده بوش، قدرت آمریکا از قدرت اقتصادی شروع می‌شود که باید تا آینده قابل تصور، شاهد رشد اقتصادی چهار درصدی باشد. وی برای جدی گرفته شدن آمریکا در صحنه جهانی، بر داشتن عظیم‌ترین قدرت نظامی در صحنه جهانی تاکید کرد و شعار برادرش در باره «رسیدن به صلح از طریق قدرت» را تکرار کرد. وی به همین سبب کاهش بودجه نظامی آمریکا را نکوهش کرد و بر رساندن آن به بیش از 2.5 درصد تولید ناخالص ملی تاکید کرد.با وجود تلاش برای متفاوت نشان دادن خود از جرج بوش، وقتی کار به بیان ریشه‌های سیاست خارجی آمریکا رسید، شباهت دو برادر به خوبی روشن شد. وی مدعی شد که سیاست خارجی آمریکا ریشه در اصولی حیاتی دارد که ترجیح داد آن را «دیپلماسی آزادی» بنامد.

در حالی که شعار آزادی‌بخشی و ایجاد دموکراسی از سوی جرج بوش برای توجیه حمله به عراق مورد استفاده قرار گرفته است، جب بوش به برخی از معایب مراجعه به صندوق رای اشاره کرد و مدعی شد برای مثال، حماس از طریق پیروزی در انتخابات آزادی مردم را از آنها گرفته است.به همین سبب وی به ضرورت وجود یک توازن بین «آزادی‌بخشی» و «حفظ روابط با متحدان» آمریکا اشاره کرد و مدعی شد که در نتیجه نادیده گرفتن این مساله در موردی مانند مصر، فرصت و خلائی پیش آمده است که پوتین از آن برای برقراری روابط با ژنرال‌های مصری استفاده کرده است.جب بوش در این سخنرانی به موضوعات دیگری و از جمله برنامه سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا و رفتار دولت اوباما در مذاکرات هسته‌ای با ایران نیز پرداخته است. وی با استقبال از سخنرانی نتانیاهو اظهار داشت که چشم انتظار این سخنرانی است و از سوی دیگر مدعی شد که بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران باید نابود شود نه این که مدیریت شود!

جب بوش در این مسیر از تصویب تحریم‌هایی جدید علیه ایران که زمان اجرایی شدن آن بعد از شکست احتمالی مذاکرات باشد حمایت کرد و خواهان تصویب توافق احتمالی با ایران در کنگره شد. این در حالی است که برخی رسانه‌های آمریکا یادآور شده‌اند که با وجود اظهارات اخیر جب بوش، حتی دولت جرج بوش نیز در سال پایانی کار خود به این نتیجه رسیده بود که رسیدن به توافق با ایران نیازمند این است که طرف آمریکایی حداقل به یک برنامه نمایشی غنی‌سازی هسته‌ای در ایران تن بدهد. استفن هادلی که در ان زمان مشاور امنیت ملی جرج بوش بود و اکنون از مشاوران جب بوش است در توضیح این سیاست گفته بود که این پذیرش اولیه به آمریکا فرصت می‌دهد که زمان فرضی رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای را طولانی کند و در عین حال، افکار عمومی در ایران را به گونه‌ای تحت تاثیر قرار دهد که دولت ایران مجبور شود مسیر حرکت هسته‌ای خود را تغییر دهد.

 

کد مطلب: 23738| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۱۲/۱ ۱۰:۵۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب