کد مطلب: 23158| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۱۰/۲۳ ۱۰:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
مفهوم «مکان» در رشد خودآگاهی

مفهوم «مکان» در رشد خودآگاهی

فرهنگی - ایران نیوز24- امیر رضا مافی: بعضی آدم ها را نمی فهمم. مثلا آن هایی که یک عمر مغازه داشتند یا یک کارگاه و تمام زندگیشان، در همین مکان و رفت وآمدشان تا خانه گذشته و جز سالی یک بار مسافرت نوروزی و یا مراسم عروسی و عزا نظم زندگیشان تغییر نکرده است.

این آدم ها قطعا زندگی نکرده اند و تفاوتی با یک مولکول جامد نمی کنند. قطعا آن ها باید پاسخگوی امکان عقلانی شان باشند که آن را تعطیل نموده و خود را بدل به ماشین کردند. از این جاست که مفهوم «مکان» در زندگی انسان معنا می یابد. مکان ها، نقش جهان سازی را برای آدم ها ایفا می کنند و به گسترش مفهوم انسانی که با تعقل و ادراک گره خورده است معنا می بخشند. گرچه عوامل زیادی در جهان سازی افراد دخیل اند و نمی توان هیچ امری را در حیث خاص وجود انسانی مطلق فرض کرد، اما می توان مدعی بود که مفهوم مکان، وجود انسانی را تراشیده می کند. به عبارت دیگر، عقل بشری در ادراک بی وقفه آنات زندگی خود، مدام باید تجارب فردی اش را افزایش دهد تا آگاهی فردی اش افزون شود. این تجارب فردی در بستر گونه گون مکان ها معنا می یابند و با فهم رخدادهای پیرامونی شکل می گیرند.

روند ماشینی زیست بشر قطعا مغایر با رشد آگاهی فردی اوست و به مرور باعث می شود که آگاهی جمعی به دلیل عدم بروز تجارب جدید در حالت جمود باقی بماند و سنت ها، در حالتی ایستا، نقش مرجع آگاهی را ایفا کنند. به این معنا که عدم پویایی در ادراک بشری، رسوب فرهنگی را پیش می آورد، جهانسازی را خنثی می کند و جهانبینی حاضر را مقدس می سازد. حال بشر که با یک اتوریته پنهان مواجه می شود، نمی تواند بشورد، حرکت کند و تغییر را که اصل حیث خاص وجود آدمی است، به منصه ظهور برساند.از این رهگذر انسان می تواند به مکان دوباره نظر بیفکند. به جایگاه شغلی اش و مسافرت های کوتاه شهری اش و در حرکت زندگیش تغییر ایجاد کند. به این ترتیب یکی از عواملی که می تواند آگاهی اجتماعی یک جامعه را ارتقا دهد توجه به مفهوم مکان است. مکان که به مثابه دریچه حضور و بستر زیست، زمینه ساز تجارب انسانی می شود. آدم های جریان ساز قطعا از میان کسانی سر بر می آورند که به طور خودآگاه یا نا خودآگاه به مکان ها توجه می کنند و یا به صورت حضوری آن ها را سیر می کنند و یا به صورت حصولی آن ها را در میان نوشته ها و تواریخ شفاهی در می یابند. نتیجه اینکه مکان ربط مستقیمی به ادراک بشر از حیاتش دارد و شناخت آن انسان را به سوی ارتقای خودآگاهی فردی و اجتماعی اش سوق می دهد.چه خوب است که همین حالا برویم سراغ مکان هایی که نگاهشان نکردیم و چیزی درباره شان نمی دانیم

 

کلید واژه ها: امیررضا مافی
کد مطلب: 23158| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۱۰/۲۳ ۱۰:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب