کد مطلب: 23126| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۱۰/۲۰ ۹:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
لایک یک نیاز است به مفهوم «دیگری» در معنای جدید «بازی»

لایک یک نیاز است به مفهوم «دیگری» در معنای جدید «بازی»

فرهنگی - ایران نیوز24- امیر رضا مافی: امروز، دنیای مجازی، تمام دنیای واقعی ما را در برگرفته است. صفحات اجتماعی به ما این امکان را می دهند تا بتوانیم هر طور که دلمان می خواهد خودمان را بزک کرده و در دنیای غیرواقعی اما واقعی اینترنت پرتاب کنیم.

در محاق رفتن امر واقعی و بروز معرفت مجازی (که خود البته واقعی است) از دست آوردهای این سبک زندگی نوین برای ماست. اینکه اساساً واقعیت نیز همین دنیای مجازی است و ما نمی توانیم مرزی شفاف بین حقایق و واقعیات داشته باشیم و هر آنچه رخ می دهد، در هر اندازه و شکل، معنای یکسان حقیقیت و واقعیت را می دهد و از طرف دیگر تکثری از حقایق وجود دارد و یا نیل به امر حقیقی شدنی نیست و ما اساساً حقیقتی در پس واقعیات نداریم و نمی توانیم گزاره ای درباره اش صادر کنیم، محل بحث من نیست. من می خواهم به رویکردی اشاره کنم که مردم جامعه به سرعت و در یک زمان بسیار کم، با رشد استفاده از اسمارت فون ها، دچارش شدند و آن شیوع ایجاد صفحات مجازی در میان اقشار مختلف مردم است.

رابطه و ساختمان فضای مجازی، به هر کسی این امکان را می  دهد که ضعف های خودش را پوشانده و جای آن، مهماتی را بگذارد که شاید درواقعیت وجود ندارد. مثال طنزی است که آدم های دنیای مجازی، در واقعیت شناخته نمی شوند. چون تصاویرشان در صفحات اینترنتی شان نچنان دچار گریم و روتوش می شود که با اصل خودشان تفاوت های زیادی می یابد. از سوی دیگر جهان مجازی به کاربرانش این اجازه را می دهد که بخشی از زندگیشان که مایلند را به معرض نمایش عمومی بگذارند و اصلاً نگران آن نباشند که دیگران می توانند به زندگی خصوصی آن ها (بخش هایی که مایل به انتشارش نیستند) سرک بکشند. یعنی انسان در دنیای مجازی این امکان را می یابد که یک جهان جدید از خود کارگردانی و در نمایش عمومی جلوه دهد. این که آیا اساساً این اتفاق چه اندازه اهمیت دارد نیز، همین بس که مردم ، در جوامع مختلف، به میزان رشد اجتماعی، آگاهی جمعی و فردی درگیر ساختن این دنیای نو شده اند. آدم ها امروز دوستان فیسبوکی دارند، در گروه های وایبری به ابراز نظرهای بزرگ می پردازند، در تایم لاین برنامه لاین، بیانیه صادر می کنند و می خواهند مدام جذاب تر باشند. جهان مجازی بر اساس یک ایده ی بزرگ ساخته شده است و آن وجود مفهوم «دیگری» است. تمام کسانی که صفحات اجتماعی خود را فعال می کنند، به امید دیگری هستند، اینکه دیده شوند، خوانده شوند و یا مقبول افتند.

این دیگری که بلافاصله با حضورش تخیل را آغاز می کند، نخستین نیاز درونی آدم های تنهای این روزهاست. آدم هایی که از شرایط فردی یا محیطی خود ناراحتند و اصلاً نمی توانند اوضاعشان را تحمل کنند. آدم هایی که مدام دوست دارند به جایی بروند که هیچکس آن ها را نشناسد، تا بتوانند چهره ی نوینی از خود بسازند، اما عمدتاً ناموفقند. بهترین راه اما ساختن همین دنیای نو و غیر واقعی است که با چینش مفاهیم مقبول در دید دیگران، هویتی نو ساخته می شود. انسان امروز، علاوه بر نیاز به وجود دیگری، برای یافتن تخیل، نیاز به وجود مخاطب هم دارد. همه انسان ها نیاز دارند تا با کسی یا کسانی هم کلام شوند و عمدتاً دوست دارند که مخاطبانشان بیشتر شوند و آن ها میزان اثرگذاری بیشتری بیابند. این نیاز از جایی ناشی می شود که جهان امروز، بر وفق مراد ساکنان آن نیست و همه در پی یافتن و ساختن مفاهیم جدیدند. مفاهیم نویی که از خیال نشات می گیرد و روز به روز رشد می یابد. با ظهور امکانات جدید مجازی، همه آدم های عادی، توان این را یافتند که هر چه می اندیشند را ابراز کنند و برای خود مخاطب بسازند. در این میان، عمده صفحات مجازی امکان لایک دارند و جذابیت لایک شدن، مهم ترین دلیل فعالیت اجتماعی مجازی است. حالا چرا تصدیق یا دوست داشته شدن چنین اهمیتی می یابد ؟ یک اینکه آدم ها، در زندگی طبیعی خود، روند تصدیقی کمی را سپری می کنند. دو آدم ها عمدتا نمی توانند همه ی مسائلی که دوست دارند را همه جا بگویند و وقتی در جهان مجازی ابراز شده و لایک می گیرند ارضا می شوند. سه اینکه لایک شدن، یعنی حمایت و بشر بدون سرپناه امروز، دردنیای مجازی خود نیاز به یک سرپناه دارد. چهار، لایک نشانه یک تعاملِ غیر واقعی است و همه ی آدم ها، در یک شرایط ناگفته سعی در یک بازی دارند. بدون اینکه یکدیگر را آگاه سازند که می دانند در چه سیربازی قرار گرفته اند. پنج، لایک یک نیاز است به مفهوم دیگری و این دیگری قوام بخش هویت مجازی است. شش، دیده شدن، لایک شدن و کامنت گرفتن امروز مهم ترین نیاز غیرواقعی بشر برای رشد فردی شخصیت غیرواقعی اوست. دست آخر اینکه آدم جهان مجازی نیاز به بازی (game) دارد و مهم ترین بازی او، امروز فضاهای مجازی است که در آن کس دیگری می شود در استمداد دیگری تا ایده آلش مجازی محقق شود و چقدر دردناک است که ایده آل های بشر در صفحات غیرواقعی تحقق یابند.

کلید واژه ها: لایک اینترنت کامنت
کد مطلب: 23126| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۱۰/۲۰ ۹:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب